دکتر مهدی قیصری

متخصص پوست و مو


کاشت مو در دانشگاه

فوتوتراپی و کرایو تراپی

جراحی پوست در دانشگاه

خدمات لیزر در دانشگاه

خدمات زیبایی در دانشگاه

لكه هاي تيره پوست ارتباطي با بيماري كبد ندارند -قسمت دوم

سیاهی دور چشم از حدود صد سال پیش مورد توجه پزشکان قرار گرفته است. اگر چه بسیاری از مراجعین ما نگران مشکل کبدی هستند ولی اعتقاد ما بر این است که این حالت در واقع طبیعی، جنبه کاملا ارثی دارد. بروز آن از حوالی دوران بلوغ افراد وابتدائا از زیر چشم است و در کسانیکه پوست سبزه یا گندمگون دارند بسیار شایعتر است. هرچند که ممکن است گاهی اوقات کمرنگ تر یا پررنگ تر به نظر برسد که این با شرایط بافتی این ناحیه مانند کم آبی بافتی وشرایط جسمی فرد مانند استرس وکم خوابی ارتباط دارد ولی در مجموع پایدار است وتاکنون درمان موثری برای آن وجود ندارد.

یکی ديگر از انواع لکه های تیره صورت که خصوصا در میان خانمهای جوان و میانسال منطقه ما بسیار شایع است ماسک حاملگی می باشد. این لکه های بزرگ ونامنظم، در نواحی مرکزی صورت شامل بینی، گونه ها، لب فوقانی (غیر از ناحیه زیر بینی) و قسمت مرکزی پیشانی آشکار می گردند و به رنگ قهوه ای روشن تا تیره یا مخلوط قهوه ای خاکستری هستند.

اگرچه این لکه ها در دوران حاملگی بوجود می آیند ولی در کسانیکه پوست روشن دارند بعد از زایمان کمرنگ ویا ناپدید می شوند. برعکس در خانمهای سبزه وگندمگون این لکه ها باقی می مانند.

علاوه براین اغلب بعد از مواجهه با آفتاب، ماسک حاملگی آشکار و یا تشدید می گردد. ارتباط این لکه ها با اشعه UV آفتاب، بخاطر کم رنگ شدن آنها در فصل زمستان و محل لکه ها که بیشتر در نواحی آفتاب خورده پوست است، مستدل تر می گردد. این لکه ها حتی در آقایانی که در برابر آفتاب کار می کنند نیز ممکن است بوجود آیند.همچنین این لکه ها با مصرف قرصهای ضد بارداری وداروهایی که پوست را حساس به نور آفتاب می کنند و در پوستهای سبزه تشدید می گردند.

قدم اول در درمان موفق این لکه ها اجتناب ار آفتاب واستفاده از ضد آفتاب وسیع الطیف می باشد که اگر رعایت نگردد سایر درمانها با شکست روبرو خواهد شد. مصرف داروهای موثر در درمان این لکه ها باید فقط با صلاحدید متخصصین پوست وبا پیگیری زیر نظر او باشد تا آسیب بیشتر به پوست نرساند.


آدرس مطب :
تلفن : 55419005 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

علی قیصری [ 1393-05-02 ]
با سلام ، خوب بود ولی در خصوص لکه های قهوه ای در سایر قسمت های بدن مثل دست توضیح ندادید .

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقالاتبرنامه کاریصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر