دکتر مهدی قیصری

متخصص پوست و مو


کاشت مو در دانشگاه

فوتوتراپی و کرایو تراپی

جراحی پوست در دانشگاه

خدمات لیزر در دانشگاه

خدمات زیبایی در دانشگاه

از نوع و عوارض ژلی که تزریق کردید اطلاع دارید ؟ بخش 1

آیا میدانید زمانیکه تصمیم به تزریق ژل (فیلر) میگیرید، درمورد چه نکاتی تحقیق کنید؟
فیلر (یا ژل یا ایمپلنت) های پوستی برای پر کردن چروکهای پوستی به تولید رسیده اند. امروزه گرایش مردم به استفاده از فیلرها افزایش یافته وبالطبع پزشکان بسیاری مبادرت به انجام این اعمال می کنند. واقعیت تلخ این است که در بسیاری موارد این پزشکان آموزش و حتی اطلاع ومهارت کافی در مورد این فیلرها ندارند ومبادرت به استفاده از فیلرهایی می کنند که تاییدیه وزارت بهداشت وارگانهای بین المللی را ندارند. از سوی دیگر سیل روزافزون واردات غیر رسمی محصولات مختلف و حتی تایید نشده به بازار کشورهایی نظیر ما که نظارت کافی وجود ندارد بر این مساله بیشتر دامن میزند. این امر موجب شده که ما شاهد رشد روزافزون عوارض تزریق فیلر (ژل) هستیم.

متاسفانه آنچه امروز شاهد آن هستیم این است که اکثر بیماران به جای توجه به نوع مواد مصرفی در فیلرها و کیفیت و عوارض احتمالی آن، تنها به نتایج زیبایی که آشنایان با مراجعه به یک پزشک داشته اند و قیمت آن اهمیت میدهند. در واقع کمتر کسی می داند که چه نوع فیلری وچه مواد یا مارکی به او تزریق شده است چه رسد به اینکه از خصوصیات و عوارض آن مطلع باشد. در حالیکه تزریق فیلر یا ژل بهیچ وجه صرفا یک عمل زیبایی نیست و می تواند پیامدهای پزشکی مختلف داشته باشد که مربوط به نوع ماده مصرفی و نحوه تزریق ومهارت پزشک می شود.

اکثر محصولاتی که تایید شده اند، طول اثر موقتی دارند زیرا طی زمان به وسیله بدن جذب می شوند. تنها دو نوع فیلر پایدار مورد تایید اداره کل غذا و داروی آمریکا (FDA) هستند. این فیلرهای پایدار از موادی ساخته شده اند که در بدن می مانند و جذب نمی شوند و بنابراین بیمار باید این ریسک را بپذیرد که در صورت هرگونه عدم رضایت از آن باید همیشه آن را بپذیرد و خارج کردن آنها بدون عارضه بسیار دشوار خواهد بود. متخصصین پوست توافق نظر دارند که فیلرهای موقتی احتمال عوارض کمتری دارند ضمن آنکه همانند اثرشان که موقتی است، اکثرعوارض آنها ها یا هر گونه نارضایتی از انجام آن موقتی و قابل برگشت است.

متن توصیه های اداره کل غذا و داروی آمریکا (FDA) به بیماران
قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده از فیلرهای تزریقی، توصیه می شود:
1. به دنبال یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک بگردید.
2. پزشکی را انتخاب کنید که آموزش کلاسیک دیده و تبحر کافی در انجام فیلرهای تزریقی را داشته باشد. تزریق فیلر باید یک عمل پزشکی درنظر گرفته شود نه یک عمل زیبایی.

3. نوع ماده مصرفی را که پزشکتان برای شما مورد استفاده قرار می دهد و تمام عوارض محتمل آن را بدانید.
4. از پزشکتان برچسب مخصوص بیمار فیلری را که تصمیم به تزریق به شما دارد، بخواهید. تمام فیلرهای تزریقی مورد تایید FDAباید این برچسب را داشته باشند.
5. انتظارات واقعی در مورد آنچه می خواهید بدست آورید داشته باشید. در مورد میزانی که شما انتظار دارید چروکتان صاف شود و آنچه پزشکتان بر اساس وضعیت شما انتظار دارد که بدست آید، با او به صحبت بنشینید.

6. بیمه ها این اعمال را تحت پوشش قرار نمی دهند.
7. بی خطر بودن این مواد زمانی که هنگام بارداری، شیردهی یا در بیماران زیر 18 سال مورد استفاده قرار گیرد، نامعلوم است.

شما نباید از فیلرهای تزریقی زمانی که هر کدام از این موارد در مورد شما وجود دارد، استفاده کنید:

اگر پوست شما ملتهب است یا عفونتی دارد. اگر شرایط التهابی (کیست، جوش، راش یا کهیر) یا عفونتی در پوستتان وجود دارد، تزریق فیلر باید تا بهبود شرایط التهابی به تعویق بیافتد. اگر استعداد ایجاد گوشت اضافه و/یا کلویید دارید. اگر بیماریهای منجر به استعداد خونریزی دارید. اگر سابقه حساسیت شدید یا آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک حاد شدید همراه با تنگی نفس) دارید. اگر سابقه حساسیت به کلاژن یا تخم مرغ دارید. (زمانیکه فیلر مورد استفاده حاوی کلاژن یا مواد مشتق از تخم مرغ باشد) اگر سابقه حساسیت به مواد حیوانی دارید. (زمانیکه فیلر تزریقی مورد استفاده حاوی مواد حیوانی باشد) اگر سابقه حساسیت به لیدوکایین (ماده بیحسی ) دارید. (زمانیکه فیلر تزریقی مورد استفاده حاوی لیدوکایین باشد)
آدرس مطب :
تلفن : 55419005 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقالاتبرنامه کاریصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر