دکتر مهدی قیصری

متخصص پوست و مو


کاشت مو در دانشگاه

فوتوتراپی و کرایو تراپی

جراحی پوست در دانشگاه

خدمات لیزر در دانشگاه

خدمات زیبایی در دانشگاه

آنچه در مورد تزریق چربی بهتر است بدانیم- قسمت دوم

تکنیک تزریق چربی:
الف. مرحله اول برداشت:(harvesting):
ابتدا محلی را که قرار است از آن برداشت چربی انجام شود را ضد عفونی کرده و تحت شرایط استریل ، بی حسی موضعی انجام می شود و یا استفاده از سرنگ و کانول های مخصوص (شبیه کانول هایی که در لیپوساکشن استفاده می شود) چربی برداشت می شود.اجتناب ازاسیب سلولهای چربی درهنگام استخراج مهم است. بدین لحاظ باید ازسرنگهای مخصوص وباحداقل فشارمنفی اقدام به انجام این عمل نمود.

ب. مرحله دوم- پالایش(refinement):
وجودخون درچربی تزریق شده باعث تخریب سریعترسلولهای چربی میشود. لذاجداکردن خون ولیدوکایین ازچربی ضروری است. بدین منظورچربی بدست آمده سانتریفوژ می شود، این کار باعث جدا شدن خون و سایر مایعات از چربی شده و چربی تغلیظ شده و خالص تر بدست می آید.

ج. مرحله سوم- انتقال یا تزریق: (transfer)
محلی را که قرار است در آن تزریق چربی انجام شود با محلول ضدعفونی کننده شستشو داده و بی حسی موضعی انجام می شود. سپس با استفاده از سرنگ انسولین و کانول های مخصوص تزریق چربی بسته به محل مورد نظر، در لایه های مختلف انجام می شود.

قبل ازانجام تزریق چربی رعایت چه نکاتی توسط بیمارلازم است؟
1. لازم است بیمار از وجود هر گونه آلرژِی (اعم از غذایی ، دارویی ، یا سایر عوامل محیطی) پزشک را مطلع سازد.
2. درمورد کلیه داروهایی که مصرف می کند(اعم از آنهائیکه طبق تجویز پزشک مصرف می کند و یا بدون نسخه مصرف می کند) پزشک خود را مطلع سازد.

3. از مصرف داروها یا ترکیبات گیاهی یا غذاهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند خودداری نماید.
4. از ۲ هفته قبل از تزریق چربی ، از مصرف آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب مانند بروفن ، ژلوفن ، ایندومتاسین و دیکلوفناک و … خودداری نماید.

فاکتورهای دخیل درماندگاری چربی تزریق شده:
1- انتخاب محل دهنده چربی مناسب
2- میزان عروق و تحرک محل گیرنده چربی

3- میزان تماس بافت چربی با هوا، خون و لیدوکایین
4- تکنیک گرفتن و تزریق چربی
5- میزان چربی تزریق شده

آیابرای تزریق چربی نیازبه بستری میباشد؟ طول مدت عمل و نحوه بیهوشی چگونه است؟
این عمل به صورت سرپایی انجام می شود. اغلب تزریق چربی تحت بی حسی موضعی و در صورت اضطراب بیمار، تجویز یک داروی ضد اضطراب خوراکی یا تزریق داخل وریدی داروی خواب آور و آرام بخش انجام می شود و نیازی به بیهوشی کامل ندارد، مگردر موارد کلی و نقایص بزرگ. بسته به میزان تزریق، این عمل ممکن است 1تا3 ساعت به طول بینجامد.

چربی لازم برای پیوند از چه ناحیه ای تامین میشود؟
انتخاب محل دهنده چربی مهم است. چربیذ عملا میتواند ازهر محلی که چربی اضافی وجود دارد، استخراج گردد. هرچندمطالعاتی که بطور قطع بهترین محل استخراج را تعیین کرده باشند وجود ندارند، ولی استخراج چربی ازنواحی با دسترسی آسان و حداقل ناراحتی بعد ازعمل برای بیمارو نواحی از بدن که به رژیم غذایی مقاوم است ارجح میباشد. قسمت خارجی ران محل ایده الی است ولی چربی از محلهای دیگر از جمله قسمت تحتانی شکم ، پهلوها ، باسن و قسمت داخلی زانو هم قابل استخراج است.

میزان تزریق چربی:
بسته به میزان مورد نیاز برای اصلاح نقص، از مقادیر کمتر از ۱۰۰ سیسی تا بیش از ۷۰۰ سیسی گزارش شده است. البته میزان چربی تزریق شده بایستی بر طبق تجربه پزشک باشد. چون جذب مقداری از چربی در هر صورت غیر قابل اجتناب است معمولا از میزان مورد نیاز، بیشتر تزریق میشود اما دوز زیاد تر از نیاز نیز به دلیل اختلال در خونگیری جذب را کم میکند.


آدرس مطب :
تلفن : 55419005 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

حانیه [ 1391-09-29 ]
If you are,you breath,If you breath,you talk,If you talk,you think,If you think,you question,If you question,you experience,If you experience,you understand,If you understand,you know,If you know,you want to know more AND If you want to know more YOU ARE ALIVE......

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پیامهای کاربرانسایتهای دیگرمقالاتبرنامه کاریصفحه اصلیسوالات پزشکی