دکتر مهدی قیصری

متخصص پوست و مو


کاشت مو در دانشگاه

فوتوتراپی و کرایو تراپی

جراحی پوست در دانشگاه

خدمات لیزر در دانشگاه

خدمات زیبایی در دانشگاه

ترکیبات سمی لوازم آرایشی وبهداشتی-قسمت اول

روزانه بمبارانی از تبلیغات لوازم آرایشی وبهداشتی از طریق رسانه ها برسر شما فرود می آید. تبلیغاتی که شما را تحریک میکند که اگر می خواهید موهای حجیم و خوش حالت داشته باشید و جلوی ریزش موی خود را بگیرید، اگر می خواهید عطر خوش بویی داشته باشید که توجه دیگران راجلب کند، اگر می خواهید پوست شما شفاف وسالم باشد و... باید فلان محصول جدیدی را بخرید.

و شما بسیاری از این محصولات را می خرید و هر روز استفاده می کنید با تصور اینکه آنها خوب وبی ضرر وموثرند و با اطمینان به اینکه لیست بلند بالای ترکیبات آنها (که حوصله خواندن آن را هم ندارید!) هیچ چیزی که مضر باشد را پنهان نساخته است وتمام ترکیبات آنها بی ضررند.

اما آیا میدانید درواقع کنترل دقیق ومحدودیتی توسط ادارات نظارتی دارویی بر لوازم آرایشی وبهداشتی از نظر ترکیبات موجود در آنها نمیشود!!!درواقع کمپانیهای سازنده مواد آرایشی و بهداشتی هر چیزی که بخواهند میتوانند در فرمولاسیون محصولاتشان وارد کنند وبسیاری هم این کار را میکنند. موادی مثل سرب،جیوه ....

آیا واقعا" می دانید صابون، شامپو، مرطوب کننده، کرم پودر، ماتیک، ریمل، پنکک، عطر و... شما چیست؟ واز چه ترکیباتی درست شده است؟بنابراین این شما هستید که باید از مصرف بی پروای این محصولات خصوصا" آنهایی که برچسب معتبر ویا کیفیت مطلوبی ندارند برحذر باشید. برچسب محصولات آرایشی وبهداشتی را با وسواس مطالعه کنید و آنهایی که حاوی ترکیبات مضری که شما می شناسید، هستند خریداری نکنید.

بیایید نگاهی به برخی از این ترکیبات متداول ومضر که روزانه در کمین سلامتی شما نشسته اند، بیاندازیم.

Petroleum based products(مواد با پایه نفتی):
که به نامهای وازلین، پارافین، petrolatum, mineral oil شناخته میشود.این مواد که استفاده گسترده در شامپوها، نرم کننده های مو، کرمهای ضد پیری، ریملها، عطرها، ماتیکها، بوم لبها و کرم پودرها دارند از مشتقات نفت خام میباشند ومیتوانند سرطانزا باشند.همچنین ممکن است طی پروسه های آماده سازی آلوده به ناخالصیهای مضر مانند 1,4 Dioxane و PAHsباشند.

:Sodium lauryl sulfate (SLS) / Sodium laureth sulfate , Ammonium lauryl sulfate
این مواد اغلب در برچسب مواد آرایشی خصوصا" آنهایی که آرم طبیعی (natural) دارند، مخفی مانده وذکر نمیشوند.این مواد که مشتق از مواد نفتی اند در شامپوها، صابون ها، شوینده های حمام و خمیردندانها یافت میشوند. اینها پاک کننده های ارزان قیمتی هستند که به عنوان عوامل کف کننده و امولسیون کننده در هزاران محصول آرایشی استفاده می شوند و در 90% محصولات کف کننده یافت می شوند. در کارواش وکف شوی ها هم استفاده دارند.

این ترکیبات منجر به تحریک چشمها و پوست، خشکی پوست سر، حساسیت و راشهای پوستی و واکنشهای دیگر آلرژیک می شود. آنها می توانند به ریه و چشم، کبد وسیستم ایمنی آسیب بزنند، می توانند باعث کاهش عملکرد سیستم عصبی وتناسلی شده و باعث اسهال شوند. برخی نیز معتقدند این مواد مختل کننده عملکرد غدد هستند. اخیرا مطالعاتی در ژاپن نشان داده است که به DNA سلولی آسیب می زنند. همچنین ممکنست طی آماده سازی با 1,4-Dioxane(سرطان زا) آلوده شوند.

Phthalates
Dibutyl phthalate(DBP), di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP), diethyl phthalate (DEP), Butyl benzyl phthalate

این ترکیبات سمی آرایشی در عطرها، شامپوها، اسپری های مو و براق کننده های ناخن استفاده می شوند و بسیاری اوقات ترکیبی هستند که در عطرها مخفی می مانند. فتالات ها بعنوان مرطوب کننده پوست و برای افزایش نفوذ پوستی نیز استفاده می شوند. آنها همچنین در صنایع پلاستیک برای نرم وقابل انعطاف کردن پلاستیکها کاربرد دارند.

این مواد تخریبگر هورمون ها هستند و باعث بزرگی زودرس سینه در دختران می شوند. خصوصا در مردان منجر به کاهش تعداد اسپرم، نازایی ، مشکلات تکامل باروری واختلالات ساختمانی در اعضائ تناسلی حیوانات شده اند. برخی مطالعات آنها را با کانسر کبد مرتبط دانسته اند. علاوه براین باعث مقاومت به انسولین شده واحتمالایجاد دیابت وجود دارد.

Parabens
Alkyl parahydroxy benzoates, butyl, methyl, ethyl, propyl, isobutyl paraben

این مواد که مشتقات نفتی هستند، یکی از رایجترین نگهدارنده های لوازم آرایشی می باشندکه جهت جلوگیری از رشد میکروبی وطولانی تر شدن زمان مصرف آنها در کرم های مرطوب کننده، عطرها ... و حتی مواد غذایی اضافه میشوند.

این ترکیبات می توانند باعث راشهای پوستی شده و با سطح استروژن در خانمها تداخل می کنند. آنها خصوصا با غلظتهای بالا در تومور پستان یافت شده اند. اگرچه هنوز مطالعه ای سرطان زا بودن آنها را اثبات نکرده است ولی برخی از سازندگان مصرف آنها را کنار گذاشته و روی محصولاتشان عبارت Paraben Freeدرج می کنند.


آدرس مطب :
تلفن : 55419005 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقالاتبرنامه کاریصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر