دکتر مهدی قیصری

متخصص پوست و مو


کاشت مو در دانشگاه

فوتوتراپی و کرایو تراپی

جراحی پوست در دانشگاه

خدمات لیزر در دانشگاه

خدمات زیبایی در دانشگاه

ترکیبات سمی لوازم آرایشی وبهداشتی-قسمت دوم

عطر ها:
معمولا در لیست ترکیبات لوازم آرایشی وبهداشتی بصورت fragrance یا parfum دیده می شوند.این مواد پراستفاده سنتتیک بوده و می توانند خود از 4000 ترکیب مختلف ساخته شده باشند. گرچه بیشتر آنها بطور متوسط از 50-100 ترکیب تشکیل یافته اند. این ترکیبات محدودیتی ندارند ولازم نیست در لیست ترکیبات محصول آورده شوند.

اغلب عطرها برای محو کردن بوی بد ترکیبات دیگر و یا خوشبو و جذاب ترکردن محصول مورد استفاده قرار می گیرند و در واقع به بیشتر لوزم شخصی موجود در مغازه ها اضافه شده اند. 95% ترکیباتی که در عطرها استفاده می شوند مشتقات سنتتیک نفتی هستند.

این ترکیبات آرایشی مضر می توانند باعث سردرد، گیجی، اختلالات تنفسی،سرفه، تهوع، تحریک وتیرگی های پوستی، راشهای آلرژیک پوستی ودیگر واکنشهای آلرژیک، افسردگی، تحریک پذیری و بیش فعالی، و حساسیتهای شیمیایی گردند.

سرب:
سرب می تواند آلوده کننده بیش از 600 محصول آرایشی مختلف باشد و در بیشتر لاکهای ناخن و ماتیک ها یافت شده است. در اکتبر سال 2007 یک کمپانی 33 مارک رایج ماتیک را تست کرد و نشان داد 65% آنها آلوده به سرب هستند. در میان این ماتیکهای آلوده به سرب، مارکهای معروفی چون L’Oreal, Cover Girl و حتی Christian Diorبه چشم می خورد.

اداره FDAآمریکا در مطالعه ای در سال 2009 مشاهده کرد تمام نمونه های ماتیک مورد آزمایش حاوی سرب هستند که غلظت آن 4 برابر مقادیریافته شده قبلی بود. بیشتر این مقدار در ماتیکهای مارک L’Oreal, Cover Girl و Revlonوجود داشت.

Lead acetate:
در رنگ موها و پاک کننده های مو یافت می شود و مشخص شده که برای سیستم تناسلی انسان سمی است وتکامل را مختل می کند.

جیوه:
Thimerosal در بسیاری از ریمل ها و سایه چشم ها و همچنین قطره ها و پمادهای چشمی یافت می شود.اثرات سمی بر سیستم تناسلی و تکاملی انسان دارد. علاوه بر این ممکن است کارسینوژن باشد.

همچنین بسیاری از دئودرانت و ضد عرق ها هنوز از آلومینیوم استفاده می کنند که مطالعات متعددی آنرا در سرطان پستان دخیل دانسته اند.

Triclosan:
5-cholor2 (2,4 dichlorophenoxy)-phenol این ماده ممکن است در لیست ترکیبات آرایشی ذکر نشود. ولی یک عامل ضد باکتری است که در صابون های مایع، صابون های آنتی باکتریال، دئودرانت ها، دهانشویه ها، خمیردندان ها، شوینده های واژینال و حتی لباس ها یافت می شود.

این ماده مرتبط با اختلالات هورمونی دانسته شده و باعث بروز باکتریهای مقاوم به آنتی بیوتیک ها می شود. علاوه بر تاثیرات مخرب بر سلامتی انسان، تری کلوزان بر محیط نیز تاثیر گذاشته ونهایتا" سر از دریاچه ها، رودخانه ها ومنابع آب در می آورد، جائیکه برای حیات آبی سمی است و در بدن ماهی ها نیز یافت شده است.

تری کلوزان در بافت چربی تجمع یافته ودر شیر انسان یافت شده است. مطالعات انجام گرفته، غلظت های تری کلوزان را در نمونه شیر هر 3 نفر از 5 زن شیرده که از محصولات شخصی حاوی تری کلوزان استفاده می کرده اند نشان داده اند.

ثابت شده که تری کلوزان مضر وبی فایده است. ادارهFDA آمریکا در سال 2005 اعلام کرد: مدرکی وجود ندارد که شوینده های آنتی باکتریال حاوی تری کلوزان بهتر از شست و شو با آب و صابون معمولی برای زدودن باکتری ها باشند.

Imidazolidinyl Urea وDMDM Hydantoin:
2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol , Diazolidinyl urea , Quaternium 15 هر دو این ترکیبات که به عنوان نگهدارنده در شامپوها، حالت دهنده ها، حباب سازهای حمام، پاک کننده های کودکان ومحصولات بهداشتی دیگر استفاده می شوند، می توانند فرمالدئید آزاد کنند.

در معرض فرمالدئید قرار گرفتن می تواند منجر به واکنشهای آلرژیک، اختلالات هورمونی، اثر بر سلامت جنسی و تناسلی، آسیب سیستم عصبی و کاهش عملکرد سیستم ایمنی شود.

DEA (diethanolamine) , MEA (monoethanolamine) ,TEA (triethanolamine)Cocamide DEA,DEA Lauryl , , , Oleamide DEA ،

Sulfate Lauramide DEA Linoleamide DEA این مواد به عنوان عوامل کف کننده و امولسیون کننده در لوسیون ها، شامپو ها، پاک کننده های صورت، حالت دهنده ها، ژل ها، مرطوب کننده ها و صابون ها استفاده می شوند. این مواد بخاطر قوام دهندگی و بافتی که به این محصولات می دهند مورد استفاده قرار می گیرند، هر چند که می توانند بسیار سمی باشند.

اینها باعث واکنشهای آلرژیک، تحریک چشمها، خشکی مو و پوست می شوند. ولی بسیار مهمتر از این، مطالعات متعددی وجود دارند که DEA و TEA را مرتبط با انواع مختلف سرطان در حیوانات آزمایشگاهی دانسته اند.

طبق نظر آژانس بین المللی تحقیق در مورد سرطان(IARC)"مدارک کافی در مورد سرطانزا بودنN-nitrrosodiethanolamine وجود دارد." IARCتوصیه می کند که باید در مورد NEAآنگونه برخورد شود که در انسان سرطانزا می باشد. برنامه ملی سم شناسی نیز همین نظر را تایید می نماید.


آدرس مطب :
تلفن : 55419005 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقالاتبرنامه کاریصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر