دکتر مهدی قیصری

متخصص پوست و مو


کاشت مو در دانشگاه

فوتوتراپی و کرایو تراپی

جراحی پوست در دانشگاه

خدمات لیزر در دانشگاه

خدمات زیبایی در دانشگاه

ترکیبات سمی لوازم آرایشی وبهداشتی -قسمت سوم

Toluene
Toluol, Methylbenzene
:
در براق کننده های ناخن یافت می شود. تحریک کننده پوست است ومنجر به تحریک سیستم تنفسی می شود.برای سیستم عصبی، چشم ها، کبد، کلیه ها وخون بسیار سمی و آسیب رسان است.ممکن است باعث آسیب کبد شود و ممکن است منجر به سقط خودبخود در خانمها گردد. در غلظتهای زیاد اثر مخدری داشته و می تواند باعث عدم هوشیاری و مرگ شود.

Xylene
Xylol, Dimethylbenzene:

همدر براق کننده های ناخن یافت می شود. تحریک کننده پوست است ومنجر به تحریک سیستم تنفسی می شود. ممکن است باعث آسیب کبد شود و در غلظتهای زیاد اثر مخدری دارد.

BHT
Butylated hydroxytoluene, E324:

در کرم های صورت، ماتیک ها، لوسیون های آفتاب و ریمل ها و به عنوان نگهدارنده آنتی اکسیدان ها استفاده می شود.می تواند باعث تغییرات رفتاری و مشکلات سیستم تناسلی شود. ضمن اینکه Tolueneدارد و باعث درماتیت آلرژیک می شود.

PPD
p-phenylenediamine:

به عنوان رنگ در رنگ موهای تیره،حنای سیاه وخالکوبی های موقتی بکار می رود.می تواند سرطانزا بوده و مشکوک به موتاژن بودن است که باعث جهش های ژنی می شود. محرک پوستی است و می تواند باعث واکنشهای آلرژیک شود.

Hydroquinone:
در مرطوب کننده ها و روشن کننده های پوستی یافت می شود.احتمالا سرطانزا، آسیب رسان به سیستم عصبی و حساسیت زا برای پوست می باشد. باعث ochronosisمی شود که یک بیماری پوستی ست که منجر به ضایعات آبی وسیاه رنگ پوست می شود وغیر قابل برگشت است.

Propylene glycol
Propan-1,2-diol , PG:

مشتق از ترکیبات نفتی ست و در شامپو ها، لوسیون های بدن، دئودرنت ها، لوسیون های آفتاب، کرم پودرها و لوازم آرایشی رنگی یافت می شود و به عنوان رطوبت رسان برای نگه داشتن آب استفاده می گردد.

خیلی سمی است و EPAنسبت به تماس با پوست هشدار می دهد. باعث تحریک پوست و درماتیت تماسی می شود. فعالیت سیستم عصبی را کاهش می دهد. ممکن است منجر به تحریک حلق وسیستم تنفسی، کبد، مغز، اختلالات کلیوی، التهاب ملتحمه چشم ها و افت قند خون شود.

AHA
Alpha-hydroxy acidها که شامل glycolic, lactic, citric acidمی شوند.
این ترکیبات آرایشی در محصولات حمام ودوش و محصولات ضد پیری صورت وبدن بعنوان لایه بردار و تعدیل کننده PHاستفاده می گردند.
تحریک کننده پوست هستند و می توانند باعث حساسیت به نور آفتاب و افزایش احتمال خطر بیماری های پوستی مرتبط با آفتاب و سرطان های پوستی شوند.

اینها تنها تعداد معدودی از ترکیبات سمی مخفی مانده در محصولات بهداشتی روزمره است که ما همانند چیزهایی که می خوریم ومی آشامیم باید لیست ترکیبات آنها را قبل از آنکه آنها را روی بدنمان قرار دهیم مطالعه کنیم.

هر چند بسیاری از اثرات سمی این مواد با استفاده بر سطح پوست و در غلظتهای کم ظاهر نمی گردد، استفاده روزانه از این مواد شیمیایی برای 5، 10، 20 سال یا بیشتر حتما باید تاثیر منفی بر سلامت ما داشته باشد وما باید کمتر به ترکیباتی که نمی توانیم بشناسیمشان یا بفهمیمشان اعتماد کنیم.


آدرس مطب :
تلفن : 55419005 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقالاتبرنامه کاریصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر